Jak dokumentować sprzedaż, na którą nie ma ani faktury ani paragonu? (odc. 37)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 авг 2014
  • Witajcie w inFakt TV. Przed Wami kolejny odcinek, w którym poruszymy temat z pewnością nieoczywisty. Powiemy o tym jak dokumentować sprzedaż, na którą nie ma ani faktury, ani paragonu?
    Transkrypcja: www.infakt.pl/blog/wp-content...
    „Kto i kiedy wystawia faktury“ - pod tym względem zasady są proste. VAT-owcy wystawiają je zawsze, gdy nabywcą jest inna firma oraz na żądanie osób prywatnych. Natomiast zwolnieni z VAT faktury wystawiają tylko na żądanie - nieważne kto u nich kupuje. Do tego są jeszcze paragony. Wydaje się je zawsze, gdy kupuje osoba prywatna - chyba że firma jest zwolniona z kasy fiskalnej. Kwestia rejestracji do VAT nie ma tutaj znaczenia.
    Jest jednak pewien haczyk.
    Jak się dobrze przyjrzeć tym prostym zasadom to można zauważyć, że są sytuacje, których one nie obejmują. A wtedy nie wystawia się ani faktury, ani paragonu. Dzieje się tak w dwóch przypadkach:
    1. sprzedawca jest VAT-owcem i jest zwolniony z kasy fiskalnej, a nabywca to osoba prywatna, która nie żąda faktury
    2. sprzedawca NIE jest VAT-owcem i jest zwolniony z kasy fiskalnej, a nabywca nie żąda faktury (dotyczy zarówno nabywców prywatnych, jak i przedsiębiorców)
    Może to brzmieć skomplikowanie, więc podajmy prosty przykład.
    Początkujący lekarz, który po założeniu gabinetu tylko sporadycznie przyjmuje w nim pacjentów. Jako lekarz jest zwolniony z VAT. Do tego rzecz jasna nie przekracza rocznie 20 tys. zł więc kasy fiskalnej także może nie stosować. Sprzedaż dokumentowałby tylko fakturami, gdyby... pacjenci o nie prosili. Ale oczywiście tego nie robią, no bo... trudno sobie wyobrazić, żeby prosili lekarza o fakturę. No i mamy opisaną sytuację.
    Jest to tzw. sprzedaż bezrachunkowa.
    Taką sprzedaż trzeba zapisywać we własnym zakresie, a klientowi nie wręcza się żadnego dokumentu. Firma zwolniona z VAT ma tutaj dwie opcje:
    1. Wystawianie dokumentu na koniec dnia z całą sprzedażą z tego dnia.
    2. Prowadzenie ewidencji sprzedaży i zapisywanie jej w KPiR raz - na koniec miesiąca.
    W ewidencji nie zapisuje się danych nabywców, więc nie ma obaw, że trzeba będzie o nie pytać. Wystarczy numer porządkowy, data, no i oczywiście kwota przychodu.
    Ta druga opcja, czyli ewidencja miesięczna wydaje się prostsza, niż dokonywanie zapisów codziennie. Poza tym, można ją połączyć z uproszczoną ewidencją VAT, którą firmy zwolnione z VAT i tak prowadzą, żeby śledzić kwestię przekroczenia limitu dającego prawo do zwolnienia.
    Sprzedaż bezrachunkowa u czynnego VAT-owca to jeszcze łatwiejsza sprawa. VAT-owiec musi bowiem prowadzić rejestr sprzedaży VAT, w którym zapisuje każdy przychód. Wystarczy więc przenieść zapisy z tego rejestru na które nie ma faktur lub paragonów do KPiR.
    I to wszystko. Prawda, że nic trudnego?
    Jak widać, prowadzenie księgowości w małej firmie może być czasami zaskakująco proste. O ile tylko zna się parę podstawowych zasad. A te zasady - oczywiście - można poznać oglądając inFakt TV. Do czego niniejszym wszystkich zachęcam, bo kolejne odcinki pojawią się już wkrótce. Do zobaczenia.
  • ХоббиХобби

Комментарии • 29

  • @mrbreakybee
    @mrbreakybee 10 лет назад +1

    Materiały filmowe podane w bardzo przystępnej formie. Dzięki nim dowiedziałem się i skorzystałem z usług firmy inFakt. Pozdrawiam.

    • @infakt
      @infakt  10 лет назад

      mrbreakybee Dziękujemy za miłe słowa i cieszymy się, że materiały okazały się przydatne :) Przy okazji zapraszamy też na naszego bloga: infakt.pl/blog Pozdrawiamy!

  • @maksimlist545
    @maksimlist545 Год назад +2

    Czy może ktoś jest w stanie podpowiedzieć - z jakiej wtyczki można skorzystać na stronie internetowej aby mieć możliwość generowania tego raportu miesięcznego?) nasza firma jest VATowcem i jest zwolniona z kasy fiskalnej. Więc muszę coś znaleźć co może generować tę raport oraz było by fajnie dodatkowo robić faktury dla chętnych.

  • @nesteo_
    @nesteo_ 7 лет назад

    A co gdy zalozylbym firme w formie swiadczenia uslugi muzycznej na imprezach (dj) i spisywalbym z klientami umowy o dzielo ? jak to wyglada w takiej nietypowej dzialalnosci jesli chodzi o podatki i wgl??

  • @w2bf88
    @w2bf88 7 лет назад

    Witam! Mam do Was pytania... :) prowadzę działalność gospodarczą i jestem na ryczałcie, zajmuje się wynajmem krótkoterminowym(tzw.uslugi noclegowe), dodatkowo oddaję w dzierżawę lokal usługowy,i robiłem to zanim założyłem działalność! Zatem obowiązują mnie 2 stawki ryczałtu tj. 8,5% umowa dzierżawy i 17% uslugi noclegowe. Moje pytania to: czy w moim przypadku rozliczam to razem co miesiąc, czy oddzielnie? i na czym mam to zapisywac? kartka czy konkretny druk? bardzo proszę o odpowiedź. pozdrawiam :)

    • @infakt
      @infakt  7 лет назад

      Panie Macieju, działalność rozliczana w formie ryczałtu pociąga za sobą konieczność prowadzenia ewidencji przychodów, w której umieszcza się wszystkie przychody z działalności opodatkowane ryczałtem (niezależnie od stawki ryczałtu).
      Jeżeli zatem usługi najmu oraz dzierżawy świadczone są w ramach działalności należy je wykazać razem na ewidencji przychodów. Pozdrawiamy!

  • @basia224
    @basia224 7 лет назад

    mam pytanie. Kupilam towar w Angliii w sieciowce. nie wystawili mi faktury, lecz paragon. Czy to mi wystarczy, by moc sprzedawac towar w firnie ?

    • @infakt
      @infakt  7 лет назад

      Pani Barbaro, dowód nabycia towarów powinien zawierać dane Pani firmy, co oznacza że paragon nie będzie wystarczającym dokumentem potwierdzającym zakup. Należy poprosić sprzedawcę o wystawienie faktury do paragonu. Pozdrawiamy!

  • @arnoldkarolak2238
    @arnoldkarolak2238 5 лет назад

    Witam. Jestem osobą prywatną, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Chcę spróbować swoich sił na allegro kupując taniej i odsprzedać z marżą.Myślałem, żeby zrobić to na zasadzie dropshipingu. Czy nie mając działalności gospodarczej muszę wystawić dokument sprzedaży? Jeśli tak to czy mogę to zrobić online, gdyż fizycznie nie będę posiadał towaru w domu. Czy muszę wtedy prowadzić ewidencję przychodów i rozchodów? Słyszałem również o działalności gospodarczej bez rejestracji. Jak to zrobić, żeby było zgodnie z prawem? Pozdrawiam

    • @infakt
      @infakt  5 лет назад

      Dzień dobry, w temacie dropshippingu polecamy zapoznać się z tymi materiałami: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/dropshipping/, ponieważ są dwa modele sprzedaży w tym systemie.
      Co ważne, jeśli chciałby Pan dokonywać sprzedaży w ramach działalności bez rejestracji, to jest to możliwe, natomiast ze względu na limit 1050 zł w 2018 r. lepszym rozwiązaniem będzie świadczenie usług pośrednictwa.
      W momencie dokonania sprzedaży dla osoby prywatnej, nie ma obowiązku wystawiania dla niej faktury, a przychód powinien być wpisany do ewidencji, o której pisaliśmy tutaj: www.infakt.pl/blog/jak-dokumentowac-sprzedaz-w-dzialalnosci-bez-rejestracji/. Gdyby natomiast sprzedaż była dla firmy, to należy wystawić fakturę. Faktury za zgodą nabywcy, mogą być przesłane elektronicznie np. na maila. Taka zgoda klienta może być wyrażona w mailu lub może Pan w regulaminie sprzedaży zawrzeć informacje, że zakup jest równoznaczny ze zgodą na otrzymanie dokumentu elektronicznego.
      Przy działalności bez rejestracji nie prowadzi się ewidencji przychodów i rozchodów. Należy prowadzić ewidencję sprzedaży. Koszty udokumentowane fakturami na Pana dane, można ująć w zeznaniu rocznym.
      W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!

  • @bartoszczajkowski4763
    @bartoszczajkowski4763 4 года назад

    Witam, mam pytanie. W takim dokumencie sporządzonym na koniec dnia wpisuje się tylko sumę przychodu z całego dnia czy każdą transakcję?

  • @pajacpajacowski1519
    @pajacpajacowski1519 6 лет назад

    Witam chce zacząć przygodę z dropshippingiem. Chce przez allegro pośredniczyć w sprzedaży przedmiotów z alliexpress do osób prywatnych w polsce. Chinczycy nie wywylaja faktur a paragonu nie mam jak wziasc ponieważ paczka bedzie szła do klijenta prosto z chin. Jak to ugryźć ? Kilka firm na allegro tak robi więc jest możliwość tylko jak ..;/ Macie jakiś pomysł ?

    • @infakt
      @infakt  6 лет назад

      Dzień dobry, jeśli chodzi o model sprzedaż o nazwie dropshipping, to są 2 sposoby rozliczenia tego. Pierwszy to jeśli będzie świadczona usługa wyłącznie pośrednictwa. Wówczas przedsiębiorca nie zakupuje towarów, a jedynie zbiera zamówienia, przyjmuje płatności, a następnie przekazuje informacje dostawcy towaru.Wtedy przychodem z działalności gospodarczej jest kwota prowizji jaką uzyska. Tutaj przedsiębiorca nie musi martwić się o faktury zakupu z Chin.
      Jest też druga opcja, dropshipping jako sprzedaż towarów we własnym imieniu. Wtedy dokonuje Pan zakupu we własnym imieniu - aby rozliczyć wydatek musi Pan posiadać potwierdzenie zakupu (tak wiemy, że uzyskanie faktur może być problematyczne, ale polskie przepisy stanowią, że jakiś dokument do rozliczenia musi być), a następnie dokonywana jest sprzedaż dla polskiego nabywcy.
      Więcej informacji znajduje się tutaj : www.infakt.pl/blog-ksiegowy/dropshipping/. Nasza propozycja, to działalność w modelu pierwszym. Pozdrawiamy!

  • @ricksanchez1016
    @ricksanchez1016 5 лет назад

    Witam jak wygląda sprawa z kupnem czegoś od osoby prywatnej przelewem, a potem odsprzedażą danej rzeczy z marżą. Od sprzedającego nie dostaję żadnej faktury ani paragonu. jedynie co to mam potwierdzenie swojego przelewu.

    • @ricksanchez1016
      @ricksanchez1016 5 лет назад

      I jeszcze jedno pytanie jak wygląda sprawa gdy zakupiłem produkty przed założeniem działalności, a chce je sprzedać mając już działalność czy mogę wliczyć koszta zakupu w firme?

    • @infakt
      @infakt  5 лет назад

      Dzień dobry,
      jeżeli dokonuje Pan zakupu od osoby prywatnej towar, wówczas należy sporządzić prosty dokument otrzymana towaru oraz podpiąć do niego potwierdzenie zapłaty z rachunku bankowego.

    • @ricksanchez1016
      @ricksanchez1016 5 лет назад

      @@infakt A jak wygląda sprawa zakupienia paru produktów przed założeniem działalności i sprzedaży ich już mając działalność?

  • @magdalenagabicka4615
    @magdalenagabicka4615 5 лет назад

    A jak zaksięgować sprzedaż udokumentowaną paragonami niefiskalnymi? Czy taki paragon może być dowodem księgowym?

    • @magdalenagabicka4615
      @magdalenagabicka4615 5 лет назад

      dodam, że na paragonach nie ma danych kupującego

    • @infakt
      @infakt  5 лет назад

      Dzień dobry,
      Pani Magdo w celu wykazania przychodu dokumentowanego paragonami fiskalnymi, można wprowadzać fakturą techniczną raporty dobowe, tygodniowe lub miesięczne.

  • @LO-kt5ve
    @LO-kt5ve 6 лет назад

    A jak dokumentować sprzedaż w następującej sytuacji. Sprzedaż wyłącznie wysyłkowa - klienci to tylko osoby prywatne, nie prowadzące DG - opłacają każdy zakup przelewem na konto, brak kasy fiskalnej. Forma rozliczania ryczałt + vat. Ryczałt i vat o stałej stawce ( 3% i 23% vat ) . Jak to dokumentować ? Szczególnie interesuje mnie to w kontekście obowiązku przesyłania od stycznia pliku JPK. Prowadzę ewidencję zakupu vat i tu jest wszystko jasne, a co ze sprzedażą ? Skoro wszystkie programy do ewidencji sprzedaży vat żądają podania danych kontrahenta ( dane osobowe, NIP itd ). Pozdrawiam

    • @infakt
      @infakt  6 лет назад

      Dzień dobry, jeżeli korzysta Pan/i ze zwolnienia z kasy fiskalnej, to należy prowadzić ewidencję sprzedaży, w której wpisuje się te transakcje wykonywane na rzecz osób prywatnych. W przypadku osób prywatnych, zazwyczaj nie wpisujemy NIP-u i programy powinny dawać taką możliwość (w inFakt jest taka opcja). Jeśli chodzi o JPK, to w miejscu NIP wpisuje się BRAK. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!

    • @LO-kt5ve
      @LO-kt5ve 6 лет назад

      Czyli muszę przechowywać dane osobowe osób prywatnych ? Ich dane osobowe, adres ? A co w sytuacji gdy sprzedaż ma miejsce na Allegro i wpłaty na konto docierają przez współpracującego z Allegro pośrednika czyli system PayU ? Teraz chyba już nikt robiący zakupy na Allegro nie płaci przelewem bezpośrednio na konto. Co w sytuacji gdy np. cały dzienny obrót "idzie" jednym przelewem z PayU na konto bankowe i są to wpłaty od kilku osób ? Na przelewie z PayU nie ma przecież danych osobowych poszczególnych klientów. W pliku JPG w Excelu w kolumnie "dowód sprzedaży" powinnam wpisać "sprzedaż bezrachunkowa" ? I naprawdę mam tam wpisywać każdego klienta z osobna wpisując jego pełne dane mimo tego iż nie dostał ode mnie ani FV ani paragonu ani rachunku ?

    • @infakt
      @infakt  6 лет назад

      Dzień dobry, jeśli posiada Pani dane klientów, to należy je wpisać do ewidencji. Jeśli nie jesteśmy w ich posiadaniu, to należy wpisać np. numer transakcji, zlecenia, takie dane, aby można jednoznaczenie powiązać transakcje z wpływem. Co do zasady każda transakcja powinna być wpisywana osobno, ale jeśli nie ma takiej opcji, to wpisuje Pani takie dane w jakich posiadaniu Pani jest. Jeśli chodzi o kolejne pytanie, to tak - w kolumnie "dowód sprzedaży" powinna Pani wpisać "sprzedaż bezrachunkowa". Pozdrawiamy!

  • @111AdAgio111
    @111AdAgio111 3 года назад

    Błąd : Nie przekracza 200 000 rocznie! A nie 20 000 😉🙃

    • @sebastiansztandera9213
      @sebastiansztandera9213 3 года назад

      Nie ma błędu w filmie. 20 000 jeśli chodzi o kasę fiskalną. Limit 200 000 dotyczy obowiązkowej rejestracji VAT.

  • @mateusz_zagdanski
    @mateusz_zagdanski 5 лет назад

    Mam dwa pytania... jak chcę kupic towar do dalszej sprzedazy od osoby, ktora nie wystawia faktur vat, to jaki dokument musi ona mi wystawić abym mógl to zaksięgować? Chodzi o tzw rękodzieło... jaki później płacę vat przy sprzedaży tego towaru z paragonem?

    • @infakt
      @infakt  5 лет назад

      Jeżeli dokonujemy zakupu towaru od osób nie prowadzących działalności gospodarczej, podstawą do zaksięgowania towaru może być np. rachunek do zawartej umowy, przedstawiona i zatwierdzona oferta lub wystawione potwierdzenie zapłaty na którym jest dokładny opis czego tyczyło się wynagrodzenie. Jeżeli jest Pan czynnym podatnikiem VAT, wówczas przy sprzedaży nalicza Pan stawkę VAT właściwą dla tego towaru, np. jeżeli towar jest objęty stawkę VAT 23% wówczas sprzedaż opodatkowujemy stawkę 23%. Ustawa o VAT nie przewiduje obniżenia stawki VAT w przypadku gdy kupujemy "towary" od osób fizycznych, dla zakupu którego nie odliczamy VAT